دوشنبه , ۲ بهمن ۱۳۹۶ | ۲۰:۰۲ امکانات
خانه / تیتر اول / صادرات غیر نفتی راهکاری قدیمی اما جامع!
کدخبر : 218549۹۶۱۰۲۳ ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ - ۳:۱۸ ب.ظ

صادرات غیر نفتی راهکاری قدیمی اما جامع!

به گزارش مجله اقتصادی صلح:

صادرات غیر نفتی راهکاری قدیمی اما جامع!

یکی از روش ها وراهکارهای بسیار مناسب جهت اشتغالزایی و کاهش سطح وابستگی اقتصاد به نفت در کشور، راه اندازی، احیا و تقویت صادرات غیر نفتی است.

صادرات غیر نفتی به معنای صادرات کالاهایی است که در تولید آن نفت هیچ نقشی نداشته است.

صادرات غیر نفتی راهکاری قدیمی اما جامع!

آن چه مبرهن است، این است که هرچه تولیدات غیرنفتی کشور بالاتر رود و حجم بیش تری را از اقتصاد ملی اشتغال نماید، ذخیره ی نفت ملی بیش ترشده که کاملا به نفع کشور است.

اما توجه به چند نکته الزامی است:

اولا صادرات غیرنفتی باید در راستای تولید باشد، ممکن است این صادرات صرفا خام فروشی باشد که علاوه بر این که مثبت نیست، بلکه باعث دوری از خودکفایی و کاملا برخلاف تئوری اقتصاد مقاومتی است.

ثانیا از صادرات غیر نفتی باید تمام مردم سود ببرند، یعنی در تولید شریک نمودن کارمندان و کارگران باید اولویت قرار گیرد تا این بخش از اقتصاد که بسیارهم نوپاست، انحصاری نگردد.

ثالثا وضع سیاست های حمایتی و نظارتی مهم ترین عامل پیشرفت این مدل صادراتی است، سیاست هایی که به جای نقش دخالت، نقش حمایت را ایفا نمایند.

امید به آن روزی که بتوان صادرات غیر نفتی را به طور کامل جایگزین صادرات نفتی نمود.

نگارنده:محمدرضا زرین نصر

اگر تمایل دارید خبر یا گزارش یا مقاله ای را با دیگران به اشتراک بگذارید، از بخش خبرنگاران صلح برای ما ارسال نمایید. تا پس از بررسی در مجله گزارشگران یا اخبار روز منتشر گردد.

در صورت تمایل، خبر با نام شما منتشر خواهد شد. البته در ارسال تصاویر و اخبار وگزارش های خودتان، قوانین و عرف را رعایت نمایید تا قابلیت انتشار را داشته باشند.

خبرنگاران پایگاه تحلیلی خبری صلح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.