سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۳:۱۵ امکانات
خانه / آخرین اخبار ایران و جهان / فرهنگ و هنر / روایت تازه اشمیت از احساساتی که وجود همه ما را تسخیر کرده است
کدخبر : 237967۹۷۰۵۲۱ ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ - ۱۲:۲۸ ب.ظ

روایت تازه اشمیت از احساساتی که وجود همه ما را تسخیر کرده است

به گزارش مجله فرهنگی صلح

به گزارش خبرنگار صلح، کتاب «خواهران باربارن» آخرین اثر «اریک امانوئل اشمیت»، نویسنده پرآوازه فرانسوی و برنده جایزه ادبی گنکور در سال ۲۰۱۶، مجموعه داستانی است شامل چهار داستان کوتاه که منطق روان‌شناسی خشونت و عطوفت را می‌جوید.

فلسفه وجودی‌ای که در بطن این اثر با سادگی دل‌انگیز نثر اشمیت به چالش کشیده شده، مخاطب را به سیری در احساسات و عواطف انسانی می‌کشاند.

اشمیت در این اثر با شخصیت‌پردازی منحصر به خودش تقابل احساسات عمیق آدمی را به تصویر می‌کشد. در داستان اول به بطن زندگی خواهران دوقلوی باربارن می‌پردازد و ریشه حسادت را پی می‌گیرد. در داستان دوم ایثار و ازخودگذشتگی را به عنوان درون‌مایه داستان برمی‌گزیند. در داستان سوم انتقام با بخشش را به چالش می‌کشد و در داستان چهارم زندگی پیرمرد داستان را به گونه‌ای با خالق شازده کوچولو، آنتوان دو سنت اگزوپری، درمی‌آمیزد.

اشمیت با استفاده از تعلیق، خشن‌ترین و مرموزترین احساساتی را به تصویر می‌کشد که وجودممان را تسخیر کرده‌اند. با خواندن داستان‌های کتاب حاضر این سوال در ذهن شکل می‌گیرد که چطور می‌توانیم در جست‌وجوی انسانیت باشیم؛ درحالی‌که زندگی ما را به سوی حسد، فساد، بی‌تفاوتی و جنایت سوق داده است.

قسمتی از متن این کتاب را با هم می‌خوانیم:

درکم کن موییزت. دوست دارم تمام عمرم را با فابین بگذرانم چون دوستش دارم، اما از کجا بدانم که می‌شود؟ «تمام عمر» خیلی مبهم است. نه؟ تازه فابین فقط همین تابستان اینجاست. سپتامبر برمی‌گردد به لیون. زندگی من همین حالاست، نه فردا. بعدش هم، ادای کسی را که خیلی تعجب کرده درنیاور، من و تو صدبار در موردش حرف زدیم، ما ازدواج را قبول نداریم. اگر بشود خب بهتر است، اما اگر نشد به هر حال با فابین می‌مانم.

مجموعه داستان «خواهران باربارن» با ترجمه عاطفه حبیبی در ۲۸۷ صفحه، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و به قیمت ۳۴۰۰۰ تومان از سوی انتشارات چترنگ منتشر و روانه کتابفروشی‌ها شده است.

کد خبر 4372312
کمال صادقی


منبع : Mehrnews

اگر تمایل دارید خبر یا گزارش یا مقاله ای را با دیگران به اشتراک بگذارید، از بخش خبرنگاران صلح برای ما ارسال نمایید. تا پس از بررسی در مجله گزارشگران یا اخبار روز منتشر گردد.

در صورت تمایل، خبر با نام شما منتشر خواهد شد. البته در ارسال تصاویر و اخبار وگزارش های خودتان، قوانین و عرف را رعایت نمایید تا قابلیت انتشار را داشته باشند.

خبرنگاران پایگاه تحلیلی خبری صلح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.