یکشنبه , ۳ تیر ۱۳۹۷ | ۱۳:۰۸ امکانات
خانه / آخرین اخبار ایران و جهان / اقتصاد و صنعت / خروج ۵۰ میلیارد دلار ارز از سیستم بانکی
کدخبر : 227594۹۷۰۱۰۸ ۱۳۹۷-۰۱-۰۸ - ۱:۳۹ ب.ظ
اختصاصی صلح

خروج ۵۰ میلیارد دلار ارز از سیستم بانکی

موضوع خروج 50 میلیارد دلار ارز از سیستم بانکی مبلغی به ارزش 2/550/000/000/000/000 ریال توسط محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران بیان شده است که زنگ هشدار را مجددا به صدا درآورده است.

خروج 50 میلیارد دلار ارز از سیستم بانکی

به گزارش مجله اخبار روز صلح ؛ موضوع خروج 50 میلیارد دلار ارز از سیستم بانکی توسط محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران زنگ هشدار را مجددا به صدا درآورده است. مبلغی به ارزش 2/550/000/000/000/000 ریال خارج از سیستم بانکی! از دیگر سو، با افزایش بی سابقه قیمت ارز در اوایل سال 97 مواجه هستیم. افزایش تقاضای خرید ارز و التهاب بازار سبب مشکلات جدی کوتاه مدت و بلندمدت در اقتصاد کلان ایران خواهد شد.

به گزارش صلح، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران با بیان اینکه بیش از 30 میلیارد دلار ارز در طول ماه‌های پایانی سال 96 از کشور خارج شده، گفت: همچنین 20 میلیارد دلار ارز هم خارج از شبکه بانکی نگهداری می‌شود. وقتی چنین وضع غیرکارشناسی در اقتصاد کشور وجود داشته باشد، رفتار غیرکارشناسی هم به تبع آن شکل می‌گیرد و مردم ترغیب به خرید ارز و نگهداری آن می‌شوند که این با عرضه و تقاضای واقعی در اقتصاد ایران همخوانی ندارد و التهاب را افزایش می‌دهد.

دکتر محمدرضا پورابراهیمی تاکید کرد: بازگشایی حساب سپرده ارزی یکی از اقداماتی که باید به فوریت انجام شود و تضمین تسویه آن از ناحیه بانک‌های دولتی صورت گیرد و بانک‌های دولتی تضامین لازم را از طریق بانک مرکزی بدهند تا هر کس هر ارزی را که سپرده‌گذاری کرد، بتواند برداشت کند. این کار باعث می‌شود حجم عظیمی از ارز به نظام بانکی بازگردد و قدرت بانک مرکزی برای کنترل باراز ارز را نیز به شدت افزایش می‌دهد و نگرانی و دغدغه را از جامعه می‌گیرد. اگر افراد منابع ارزی را به همین شکل نگهداری کنند و در هر زمان که بخواهند آن را تحویل بگیرند، در این صورت تقاضا در بازار ارز هم کاهش پیدا می‌کند.

تعجب از افزایش قیمت ارز

نماینده مردم کرمان در مجلس با بیان اینکه شرایط فعلی مبنای منطقی برای افزایش نرخ ارز ندارد، گفت: تورم تک رقمی بوده و میزان منابع ارزی نیز علیرغم شرایط خاص اقتصادی 2.5 برابر مصارف ارزی بوده و مجموع این منابع ناشی از درآمدهای نفتی و غیرنفتی است که تقریبا در مقایسه با میزان واردات 2.5 برابر است.

پیش از این، محمد مهدی بکیش اقتصاددان ، مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران و محسن جلالپور رییس سابق اتاق بازرگانی ایران به صورت مبهم از خروج ارز گفته بودند. این مساله بسیار جدی است. چراکه هم از لحاظ روانی بر روی بازار سایر محصولات و خدمات اثرگذار خواهد بود و هم به صورت مستقیم بر قیمت کالاهای وارداتی - که کم هم نمی باشند - تاثیر خواهد گذاشت.

باید تیم اقتصادی دولت و بانک مرکزی در اقدامی عاجل به بررسی علت خروج سرمایه ای به ارزش 2/550/000/000/000/000 ریال از سیستم بانکی بپردازند. عدم کنترل این هیجان و التهاب که نفع 100درصدی برای سوداگران و سفته بازان دارد، آسیب جدی به بخش های تولیدی و بازیگران خُرد و کلان اقتصاد ملی وارد خواهد آورد.

سرویس اخبار سیاسی خبرگزاری صلح

اگر فیلم یا فیلم یا تصاویری دارید که تمایل دارید با دیگران به اشتراک بگذارید، از بخش خبرنگاران صلح برای ما ارسال نمایید. تا پس از بررسی در مجله مدیا صلح منتشر گردد.

اگر تمایل داشته باشید با نام شما منتشر خواهد شد. البته در ارسال تصاویر و فیلم ها و فیلم های خودتان، قوانین و عرف را رعایت نمایید تا قابلیت پخش داشته باشند.

خبرنگاران پایگاه تحلیلی خبری صلح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.