سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۳۹۷ | ۰۲:۳۸ امکانات
خانه / آخرین اخبار ایران و جهان / اقتصاد و صنعت / توقیف نفتکش هنگ‌کنگی در کره جنوبی
کدخبر : 214423۹۶۱۰۰۹ ۱۳۹۶-۱۰-۰۹ - ۱۲:۴۸ ب.ظ

توقیف نفتکش هنگ‌کنگی در کره جنوبی

به گزارش مجله اقتصادی صلح

کره جنوبی یک نفتکش حامل پرچم هنگ کنگ را به ظن حمل پنهانی نفت پالایش شده برای یک کشتی کره شمالی و نقض تحریم‌های سازمان ملل متحد، توقیف کرد.

به گزارش صلح، مقامات کره جنوبی اظهار کردند نفتکش "لایت هاوس وینمور" حامل پرچم هنگ کنگ ۱۱ اکتبر در بندر یئوسوی کره جنوبی لنگر انداخت تا ۱۴ هزار و ۳۹ تن نفت پالایش شده از ژاپن را بارگیری کند. چند روز بعد این نفتکش از یئوسو به مقصد تایوان حرکت کرد اما به جای حرکت به سوی تایوان، نفت پالایش شده را در آب‌های بین‌المللی به چهار کشتی دیگر از جمله کشتی سام جونگ۲ کره شمالی منتقل کرد.

پس از بازگشت نفتکش "لایت هاوس وینمور" به بندر کره جنوبی در اواخر دسامبر، مقامات کره‌ای وارد این کشتی شده و از ۲۵ خدمه آن از جمله ۲۳ تبعه چین و دو تبعه میانمار بازجویی کردند. مقامات کره جنوبی پس از اینکه شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های شدیدتری را در خصوص فروش نفت به کره شمالی تصویب کرد، این نفتکش را رسما توقیف کرد.

در این قطعنامه سازمان ملل از کشورهای عضو خواسته است کشتی‌های مظنون به فعالیت‌های ممنوع شده را در آب‌های سرزمینی و بنادر خود بازرسی و توقیف کنند.

این خبر از سوی کره جنوبی یک روز پس از این اعلام شد که دونالد ترامپ در پیامی در توییتر نوشت: از اینکه چین اجازه می‌دهد نفت به کره شمالی صادر شود، بسیار مایوس شده است. اگر این روند ادامه پیدا کند، هرگز راه‌کار دوستانه‌ای برای مشکل کره شمالی وجود نخواهد داشت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، نشریه "چوسون ایلبو" کره جنوبی هفته گذشته در گزارشی نوشته بود عکس‌های ماهوارهای آمریکا حدود ۳۰ مبادله غیرقانونی مربوط به شرکت‌های چینی را نشان می‌دهد که طی اکتبر در دریای غرب چین به کره شمالی نفت فروختند.

انتهای پیاممنبع : Isna.ir

اگر تمایل دارید خبر یا گزارش یا مقاله ای را با دیگران به اشتراک بگذارید، از بخش خبرنگاران صلح برای ما ارسال نمایید. تا پس از بررسی در مجله گزارشگران یا اخبار روز منتشر گردد.

در صورت تمایل، خبر با نام شما منتشر خواهد شد. البته در ارسال تصاویر و اخبار وگزارش های خودتان، قوانین و عرف را رعایت نمایید تا قابلیت انتشار را داشته باشند.

خبرنگاران پایگاه تحلیلی خبری صلح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.