چهارشنبه , ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۰:۳۲ امکانات
خانه / آخرین اخبار ایران و جهان / بین الملل / بوریس جانسون از ترزا می خواست به حامیان بریگزیت خیانت نکند
کدخبر : 231133۹۷۰۲۳۱ ۱۳۹۷-۰۲-۳۱ - ۱۲:۲۴ ب.ظ

بوریس جانسون از ترزا می خواست به حامیان بریگزیت خیانت نکند

به گزارش مجله بین الملل صلح

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس هشداری مهم به ترزا می،‌ نخست وزیر این کشور داد مبنی بر اینکه طرح وی درخصوص امور گمرکی بعد از بریگزیت نباید منجر به "خیانت" به رای دهندگانی که در همه‌پرسی به نفع خروج از اتحادیه اروپا رای دادند، بشود.

به گزارش صلح، به نقل از اکسپرس، بوریس جانسون، ‌وزیر امور خارجه انگلیس در اظهارنظری که نشان دهنده تداوم جدال در کابینه دولت بر سر آینده روابط با بروکسل است، علنا از مخالفتش با به اصطلاح طرح "پشتیبان" که به عنوان راه حلی برای مناقشه مربوط به مرز ایرلند شمالی مطرح شده سخن گفت.

او از محافظه‌کاران حامی بریگزیت خواست تا به ترزا می، نخست وزیر انگلیس زمان و فضای لازم را برای مذاکره بر سر یک توافق تجاری با اتحادیه اروپا بدهند.

با این حال وزیر امور خارجه انگلیس همچنین تاکید کرد که آنها نباید هرگونه تداوم تطبیق بریتانیا با تعرفه‌های اتحادیه اروپا تا بعد از سال ۲۰۲۰ را که عملا بریتانیا را برای مدت نامحدودی در حوزه اتحادیه گمرکی این بلوک حفظ می‌کند، بپذیرد.

جانسون در عین حال فشارها بر ترزا می را با مطرح کردن این درخواست که او باید به وعده‌هایش وفادار بماند، از جمله وعده‌ای که برای قطع کامل از بازار واحد اتحادیه اروپا و همچنین ارتباطات در حوزه‌های دیگر داده، افزایش داد.

جانسون که یک سفر پنج روزه دیپلماتیک به قاره آمریکای لاتین داشته در گفت‌وگو با خبرنگاران در کشور پرو گفت: من مطمئن هستم که نخست وزیر به وعده‌هایش برای توافق بریگزیتی که درنهایت بریتانیا را از اتحادیه گمرکی و بازار واحد اتحادیه اروپا خارج می‌کند، اختلافات در مرزها را به بیشترین حد ممکن کاهش می‌دهد، جلوی مداخله‌های دادگاه عدالت اروپا را می‌گیرد، مهاجرت را کنترل می‌کند و مشکلی با توافق‌های تجارت آزاد در جهان ندارد، وفادار باقی خواهد ماند.

او تصریح کرد: ما اکنون باید به نخست وزیر فضا و زمان لازم برای مذاکره بر سر دورنمای بریگزیت را بدهیم.

چند روز پیش اکثریتی در کمیته فرعی بریگزیت تشکیل شده از سوی نخست وزیر موقتا از پیشنهاد وی برای تمدید انطباق بریتانیا با تعرفه‌های اتحادیه اروپا بعد از پایان دوره قانونی اجرای بریگزیت در دسامبر ۲۰۲۰ آن هم در صورتی که فناوری‌های دیجیتالی لازم برای نظارت امنیتی بر مرز سر وقت آماده نشود، حمایت کردند.

گزارش شد که ترزا می این طرح را در نشست غیررسمی چند روز پیش رهبران اتحادیه اروپا در بلغارستان مطرح کرده در حالی که اتحادیه اروپا پیشتر یک طرح "پشتیبان" مشابه با همین طرح را ارائه کرده بود.

این در حالی است که برخی محافظه‌کاران حامی بریگزیت در انگلیس از جمله جاکوب ریس – موگ، قانونگذار مخالف اروپا در پارلمان چنین طرح پیشنهادی را راهی برای تداوم حضور بریتانیا برای مدتی نامحدود در اتحادیه گمرکی اروپا می‌دانند.

جانسون از محافظه‌کاران خواست تا به نخست وزیر برای عملی کردن وعده‌هایش بر سر بریگزیت اعتماد داشته باشند.

او گفت: آن دسته از حامیان بریگزیت که نگران خیانت به خود از جمله از طریق طرح پشتیبان گمرکی هستند باید درک کنند که نخست وزیر هنوز صراحتا نگفته که این گزینه نتیجه مطلوب ما است. ما خواهان توافق با اتحادیه اروپا هستیم و او نیز به این عمل خواهد کرد.

وزیر امور خارجه بریتانیا تاکید کرد: این کشور نیاز فوری به آزاد شدن از قید و بندهای روابط گمرکی با بروکسل دارد تا اجازه امضای توافق تجارت آزاد با کشورهای سراسر جهان را پیدا کند.

انتهای پیاممنبع : Isna.ir

اگر تمایل دارید خبر یا گزارش یا مقاله ای را با دیگران به اشتراک بگذارید، از بخش خبرنگاران صلح برای ما ارسال نمایید. تا پس از بررسی در مجله گزارشگران یا اخبار روز منتشر گردد.

در صورت تمایل، خبر با نام شما منتشر خواهد شد. البته در ارسال تصاویر و اخبار وگزارش های خودتان، قوانین و عرف را رعایت نمایید تا قابلیت انتشار را داشته باشند.

خبرنگاران پایگاه تحلیلی خبری صلح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.